Żylaki kończyn dolnych - leczenie

ART SEO 

Żylaki kończyn dolnych (przewlekła niewydolność żylna)

Co to są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych (przewlekła niewydolność żylna) to choroba, w przebiegu której z różnych przyczyn dochodzi do poszerzenia układu żył powierzchownych. Tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na nogach (żylaki kończyn dolnych)

Typy żylaków

Teleangiektazje (pajączki naczyniowe) są poszerzonymi żyłkami położonymi płytko w skórze. Mają głównie znaczenie kosmetyczne i rzadko wywołują dolegliwości bólowe.

Żylaki siatkowate to siatka krętych żyłek znajdujących się pod skórą, najczęściej w dole podkolanowym lub na bocznej powierzchni łydki lub uda. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk.

Żylaki głównych pni żylnych.

Żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej to najczęstsza postać żylaków powodująca dolegliwości. Widoczne są najczęściej na przyśrodkowej powierzchni kończyny (tzw. żylaki żyły odpiszczelowej), lub na tylnej powierzchni łydki (tzw. żylaki żyły odstrzałkowej) i zwykle dają dolegliwości w postaci objawów tzw. przewlekłej niewydolności żylnej.

Jak powstają żylaki

kłonność do powstania żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Możemy odziedziczyć ją nie tylko po rodzicach, ale również po dziadkach czy nawet pradziadkach. Każdy z nas pracuje na żylaki przez całe swoje życie np. nie uprawiając żadnego sportu i źle się odżywiając.

Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym, jak usunąć żylaki. Nie chodzi tylko o to, że widoczne żyły szpecą nasze nogi. Nieleczone żylaki mogą zagrozić naszemu życiu. Dlatego musimy robić wszystko, by się ich ustrzec, a gdy się pojawią – fachowo wyleczyć, lub usunąć.

Oprócz czynników genetycznych istnieje wiele innych czynników  mogących przyspieszać powstawanie żylaków. Należą do nich:

 • ciąża, w której dochodzi do zwiększenia objętości krwi, ucisku na żyły przez powiększoną macicę oraz wpływu hormonów na ścianę żył
 • długotrwałe stanie, lub siedzenie związane np. z pracą zawodową
 • długotrwała praca w wysokiej temperaturze
 • nadwaga i otyłość
 • przebyte urazy i operacje nogi
 • wiek, ponieważ częstość występowania żylaków rośnie z wiekiem.

 

To schorzenie, na które cierpi ok. 60 % społeczeństwa, szczególnie kobiet w zaawansowanych przypadkach może prowadzić nawet do trwałego inwalidztwa.

Objawy

Żylaki widoczne są w postaci miękkich sinawych uwypukleń skóry na przebiegu żył. Często towarzyszy im nasilające się pod koniec dnia uczucie ciężkości i bóle nóg oraz obrzęki.

Może również wystąpić swędzenie skóry oraz silne kurcze mięśniowe pojawiające się głównie w nocy. U kobiet dolegliwości mogą nasilać się podczas miesiączki. U niektórych pacjentów żylaki nie powodują żadnych objawów poza defektem kosmetycznym.

Testy sprawdzające stan żył

 • Próba opaskowa
 • Próba marszowa
 • Badanie duplex-doppler

Metody usuwania żylaków

 1. chirurgiczne usuwanie żylaków (metoda tradycyjna, przy której żyła jest usuwana / wyrwana),
 2. laserowe usuwanie żylaków (nowoczesna małoinwazyjna metoda, w której żyła zamykania jest od środka laserem).

Przeciwwskazania do wykonania operacji usunięcia żylaków

Na każdym etapie choroby żylakowej można przeprowadzić operację usunięcia zmienionej żyły. Do operacji nie ma wielu przeciwwskazań. Ale zabiegów nie wykonuje się jednak, gdy:

 • niedrożne są żyły głębokie, które po usunięciu żył powierzchownych powinny przejąć ich pracę,
 • podczas wstępnych badań lekarz wykrył chorobę zakrzepowo-zatorową,
 • ogólny stan zdrowia nie jest dobry, np. świeżo przebyty zawał serca, zaawansowana cukrzyca, nadczynność tarczycy.

Nowoczesne i skuteczne metody usuwania żylaków

Polskie Kliniki i gabietenty medyczne dysponują szeregiem nowoczesnych i skutecznych metod począwszy od tradycyjnego streepingu przez małoinwazyjny kriostreeping do EVLT – endoluminarnej techniki wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy pomocy lasera oraz EVRF endoluminarnej techniki wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy użyciu fal radiowych.

Laserowe leczenie i usuwanie żylaków - https://flebologiaestetyczna.pl/oferta/leczenie-zylakow/

Zabieg laserowego zamykania żylaków przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej i polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły włókna światłowodowego pod kontrolą aparatu USG. Wycofując włókno zamyka się żyłę energią świetlną od środka. Zabieg jest ograniczony do kilku godzin: ok. godziny przed zabiegiem, 30-60 min jego trwania oraz 1-3 godzin potem. W celu bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu, podaje się lek przeciwbólowy przed skierowaniem na blok operacyjny. Następnie w sali operacyjnej wykonywane jest znieczulenie miejscowe, które polega na podaniu w kilka miejsc w okolicy zamykanej laserowo żyły, płynu znieczulającego i obkurczającego żyłę. Tego samego dnia po operacji chory wychodzi do domu. Następnego dnia wraca do normalnej aktywności życiowej. Przez 2-4 tygodni polecane jest noszenie specjalistycznych pończoch uciskowych. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego lub przewodowego. 

Cena usuwania żylaków metodą laserową RF

 • 4000zł – 6500zł

Gdzie wykonać zabieg usunięcia żylaków kończyn dolnych

Polska to kraj w którym mamy znakomitych lekarzy, a także dysponujemy najnowszymi metodami leczenia co gwarantuje łatwy dostęp do usług medycznych niemal w każdym większym mieście takim jak; Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Olsztyn, Szczecin…

Najcześciej wykonywane zabiegi

 • Leczenie żylaków
 • Leczenie żylaków metodą RF
 • Usuwanie żylaków metodą CHIVA
 • Laserowe leczenie żylaków EVLA
 • Skleroterapia żylaków
 • Miniflebektomia
 • Usuwanie żylaków parą wodną
ART SEO
Autor

ART SEO

Publikacje tego autora