W jaki sprzęt gaśniczy wyposażyć firmę?

Piotr Karolak 

Każdy zgodzi się, że bezpieczeństwo w firmie to jedna z najważniejszych rzeczy. Mówimy tutaj o bezpieczeństwo pracowników oraz rzeczy materialnych znajdujących się na powierzchni gdzie prowadzimy nasz biznes. Według wielu opinii pracownik, który czuje się bezpiecznie w miejscu pracy jest dużo wydajniejszy. Zagrożenie pożarem możemy określić jako jedno z najczęstszych czynników mogących doprowadzić do powstania strat. W artykule opiszemy jaki sprzęt powinniśmy wybrać do firmy by móc czuć się bezpiecznie.

W jaki sprzęt gaśniczy wyposażyć firmę?

 

Rodzaje gaśnic oraz ich atuty

Najpopularniejszy typ gaśnicy to gaśnica proszkowa. Środkiem gaśniczym w tym typie gaśnicy jest proszek. Gaśnica działa na zasadzie odcięcia tlenu od palącego się przedmiotu czyli ognia. Brak dostępu tlenu sprawia, że pożar w szybkim tempie gaśnie. Do zalet gaśnicy proszkowej możemy zaliczyć: możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych do 1000V oraz niską cenę zakupu. Gaśnica proszkowa posiada również wadę. Po zakończonej akcji gaśniczej wymagane jest oczyszczenie gaszonej powierzchni z proszku. Proszek wyglądem i gramaturą przypomina mąkę więc nie jest to najłatwiejsze zadanie.

Inny typ gaśnic to gaśnice śniegowe CO2. W butli w której panuje wysokie ciśnienie, skroplony zostaje dwutlenek węgla. Kiedy chcemy użyć gaśnicy, dwutlenek węgla wydostaje się przez dysze. Gaz ma temperaturę około -78C. Tak niska temperatura sprawia, że gaśnica nie powinna być stosowana do gaszenia ludzi oraz zwierząt, ponieważ mogło by to spowodować dodatkowe obrażenia organizmów żywych. Gaśnica śniegowa CO2 w porównaniu do innych gaśnic jest cięższa z uwagi na duży stopień sprężenia gazu.

Warto również powiedzieć o gaśnicach pianowych. Środkiem gaśniczym w tym typie gaśnicy jest piana w połączeniu z wodą. Zaletą takiej gaśnicy jest brak konieczności sprzątania o zakończonej akcji gaśniczej - woda wyparowuje po pewnym czasie. Działanie gaśnicy pianowej polega na odizolowaniu tlenu od ognia oraz sukcesywnemu zwilżaniu przez wodę gaszonego przedmiotu co sprawia, że gaszenie jest bardziej efektowne.

Jaką gaśnice wybrać?

To jaką gaśnice wybierzemy zależy od charakterystyki naszego obiektu. Na początku przeczytajmy szczegóły o trzech podstawowych typach gaśnic. Następnie wyeliminujmy te z nich, które kategorycznie nie spełniają naszych wymagań. Przykładowo gaśnica proszkowa nie będzie nadawała się do pomieszczeń biurowych, gdzie dokładne sprzątnięcie proszku było by prawie nie możliwe.  Następnie zastanówmy się ile gaśnic i w jakich miejscach powinniśmy umieścić by gaszenie pożaru odbywało się jak najszybciej.

Inny sprzęt gaśniczy – co nam potrzeba?

W każdym pomieszczeniu gaśnica powinna znajdować się w poręcznym miejscu oraz nie stanowić zagrożenia dla ludzi. W tym celu stosuje się wieszaki na gaśnice oraz stojaki na gaśnice. Te akcesoria pomijając walory praktyczne umożliwiają nam umieszczenie gaśnicy w wybranym miejscu jednocześnie nie zabierają powierzchni użytkowej biura czy hali.

Należy powiedzieć również o kocach gaśniczych. Są one przydatne w kuchniach, gdy zapali nam się np. tłuszcz - możemy skutecznie ugasić pożar. Używane są również na stacjach benzynowych gdzie występuje zagrożenie zapalenia się paliw.

Piotr Karolak
Autor

Piotr Karolak

Publikacje tego autora