Utylizacja recykling oraz ochrona środowiska w czasach pandemii

Piotr Karolak 

Wraz z rozwojem technologi na naszej planecie coraz częściej możemy natknąć się na pojęcia utylizacji i recyklingu. W artykule dowiemy się czym się od siebie różnią te dwa pojęcia oraz jak zareagował sektor ekologi na wybuch pandemii.

Utylizacja recykling oraz ochrona środowiska w czasach pandemii

Recykling a utylizacja czym się różni?

Utylizacja czyli z definicji przetwarzanie produktów, które nie nadają się do ponownego użycia. Produkt poddajemy utylizacji, kiedy nie możemy wykorzystać składników z których zbudowana jest dana rzecz. Warto też zaznaczyć, że często urządzenia czy materiały poddawane recyklingowi posiadają materiały niebezpieczne dla środowiska, które wymagają zachowania specjalnych procedur oraz specjalistycznej technologii do utylizacji. Krótko mówiąc utylizacja to proces przetwarzania materiałów takich, które nie nadają się do poddania recyklingowi.

Recykling jest to przetwarzanie materiałów i produktów w celu ich ponownego wykorzystania. Jednak nie spotykane jest odzyskanie 100% surowców. Planują recykling musimy wziąć pod uwagę straty, które wystąpią przy jego przetworzeniu. Firmy zajmujące się recyklingiem na podstawie wieloletnich doświadczeń przy przetwarzaniu odpadów mają  stworzone tabele z których można wyczytać orientacyjne straty w zależności od produktu przy ich przetwarzaniu. W procesie recyklingu popularne jest obniżanie kategorii wyrobu, przykładowo jeśli przetworzymy makulaturę nie użyjemy surowca do produkcji papieru dobrej jakości, jednak możemy ją wykorzystać np. do produkcji ręcznika papierowego.

 

Materiały, które podlegają recyklingowi możemy podzielić na cztery grupy:

-papier

-szkło

-plastik

-metal

Recykling możemy podzielić na termiczny podczas, którego zyskujemy energie z odpadów, chemiczny podczas, których tworzone są produkty o innych właściwościach chemicznych. Surowcowy, w którym przetwarzamy do pierwotnej formy, materiałowy odzyskujemy różne tworzywa zastosowane w produkcje. Organiczny podczas niego powstaje metan lub materia organiczna.

 

Utylizacja to nasz obwiązek

Część z produktów po zakończeniu ich użytkowania musi zostać poddana utylizacji. Mówią o tym ustawa o chronię środowiska oraz rozporządzenie o segregacji śmieci. W razie braku zastosowania się do omawianych przepisów możemy zapłacić kare pieniężną a jeśli nasz czyn będzie wyjątkowo szkodliwy zostaniemy sądzeni według kodeksu wykroczeń. Przykładem jest tutaj utylizacja starych czujek dymu, mówimy tutaj o utylizacji czujek izotopowych oraz utylizacji czujek jonizacyjnychKtóre po zakończeniu okresu eksploatacji określonego przez producenta  muszą zostać poddane utylizacji ze względu na pierwiastki ciężkie znajdujące się w komorze pomiarowej czujki. Izotop Amerytu oraz Izotop  Plutonu jest szkodliwy dla środowiska i powinien zostać poddane utylizacji przy użyciu specjalistycznego sprzętu i zachowania środków ostrożności w postaci procedur dla materiałów radioaktywnych.

 

Ograniczenie materiałów niepodlegającym recyklingowi

W ostatnich latach możemy zaobserwować nasilenie działań Unii Europejskiej związanych z ochroną środowiska Ziemskiego. Mówimy tutaj o szeroko pojętej ekologii. Unia Europejska wprowadziła szereg obostrzeń, dla producentów oraz użytkowników sprzętu wszelakiego rodzaju. Z roku na rok materiały, które nie mogą być poddane recyklingowi zastępowane są tymi bardziej ekologicznymi. Ostatni głośno było na temat zastąpienia słomek plastikowych słomkami papierowymi w razie nie dostostosowania się w terminie przewidziany był taryfikator kar. Drugim przykładem jest cały przemysł motoryzacyjny, który z roku na rok zmienia się w bardziej przyjazny dla środowiska. Emisja spalin oraz gazów cieplarnianych określona jest w danym przedziale dla samochodów wyprodukowanych w danym kwartale roku. Samochód, który był hitem sprzedaży w Polsce został wycofany z produkcji ponieważ nie spełniał restrykcyjnych norm. Następnie po ponad roku wrócił do Polskich salonów w zmienionej formie. Takich przykładów jest wiele, z każdej branży w naszym otoczeniu.

 

Ochrona środowiska w czasach pandemii

W drugim kwartale 2020 roku po wybuch ogólnoświatowej pandemii. Wiele z branż ucierpiało z punku ekonomicznego. Unia Europejska wstrzymała w czasie część z przepisów zaostrzających normy ochrony środowiska. Jednak nie wystarczyło to by rozwiązać kłopoty producentów sprzętu elektronicznego czy też motoryzacyjnego ponieważ nikt nie spodziewał się braku popytu przez tak długi czas. Wyprodukowany sprzęt musiał będzie zostać poddany recyklingowi, miejmy nadzieję że w jak najmniejszej liczbie. Drugim problemem są maseczki jednorazowe które w milionach trafiają na wysypiska śmieci. Jeśli maseczka miała kontakt z wydzielinami człowieka nie może być poddana recyklingowi a bardziej utylizacji. Ten problem nie został jeszcze rozwiązany, jednak możemy zachęcać innych do noszenia maseczek wielokrotnego użytku.

Piotr Karolak
Autor

Piotr Karolak

Publikacje tego autora