Samochody elektryczne czy mamy jeszcze wybór?

Piotr Karolak 

Na świecie powstaje coraz więcej modeli samochodów elektrycznych. Wszystkie marki wprowadzają samochody elektryczne do swojej oferty by przyciągnąć klientów oraz spełnić normy emisji spalin. Jak więc wybrać samochód odpowiedni dla nas? By zarazem dawał frajdę z jazdy oraz nie był drogi w zakupie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Samochody elektryczne czy mamy jeszcze wybór?

Niezaprzeczalnie samochody elektryczne mają dźwięk silnika mniej przyjazny dla ucha od samochodów z silnikami spalinowymi. Większość producentów aut elektrycznych instaluję systemy nagłośnienia, które imitują dźwięk silnika spalinowego. Jest to zabieg, który jest konieczny by początkowo zwabić klientów, którzy przesiadają się z samochodu spalinowego. Jednak niejednokrotnie po kilku godzinach jazdy dźwięk emitowany z głośników samochodów staje się uciążliwy i nowy właściciel samochodu szuka sposobu by go wyłączyć. Tak więc samochody elektryczne posiadają wady, których nie da się poprawić w tak łatwy sposób jak można było by się tego spodziewać.

Kiedy kupić samochód elektryczny?

Jeśli mamy w planach zakup samochodu elektrycznego dobrym rozwiązaniem jest kupno już teraz do póki ceny są jeszcze umiarkowane. Minusem takie rozwiania jest niewielki wybór modeli w pełni elektrycznych. Jest duże prawdopodobieństwo, że baterie w samochodach elektrycznych będą coraz bardziej wydaje, co sprawi, że zasięg samochód zwiększy się.

Jeśli będzie brakowało nam dźwięku oraz charakterystyki samochodu z silnikiem spalinowym raz na jakiś czas możemy zdecydować się na skorzystanie z oferty jaka oferuje wypożyczalnia aut sportowych. Obecnie wypożyczalnie aut oferują szeroką gamę modeli o różnej specyfikacji oraz wielu zaletach, których nie posiadają samochody elektryczne. Utrzymanie sportowego samochodu spalinowego jest kilkukrotnie wyższe, niż samochodu w pełni elektrycznego. Co sprawia, że na sportowy samochód stać będzie coraz mniej osób.

Czy Polska jest gotowa na samochody elektryczne?

W Polsce infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych nie jest gotowa na przyjęcie tak dużej floty samochodów jaką planują zakupić Polacy przez najbliższe 5 lat. Dodatkowo energia elektryczna w Polsce czerpana jest głównie z nieodnawialnych źródeł energii. Sprawia to, że nie jest to ekologiczne rozwiązanie, jak początkowo mogło by nam się wydawać. Powinniśmy najpierw sprawić by w Polsce energię wytwarzać z odnawialnych źródeł energii a następnie podjąć działania by wymienić flotę samochodów spalinowych na flotę samochodów elektrycznych.

Podsumowując samochody elektryczne są przyszłością na najbliższe 10 lat. Tak czy inaczej wszyscy zostaniemy w pośredni sposób zmuszeni do zakupu takiego auta. Coraz więcej mówi się o zakazie wjazdu do centrów miast samochodów spalinowych. Szacuje się że w centrach miast żyje około 10% ludności Polski, które będą zmuszone do zakupu nowego auta. Tak więc jak widać na tym przykładzie elektryfikacja jest bliżej widzisz nam się może wydawać. 

Piotr Karolak
Autor

Piotr Karolak

Publikacje tego autora