Czy współpraca z biurem rachunkowym jest opłacalna?

Piotr Karolak 

Księgowość, jej prowadzenie w firmie jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym. Warto jednak pamiętać, że niewiele przedsiębiorstw, szczególnie tych niewielkich, może sobie pozwolić na utworzenie etatu dla księgowej. Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych i wykonywanie czynności podatkowych z reguły jest obarczone dużym ryzykiem.

Czy współpraca z biurem rachunkowym jest opłacalna?

 

Korzystanie z usług biura rachunkowego jest potrzebnym i korzystnym działaniem. Eksperci z kancelarii finansowej robią więcej niż myślisz. Mogą pomóc założyć działalność gospodarczą, udzielić strategicznych porad, wymyślić sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy i zwiększenie przychodów. 

Księgowa czy biuro rachunkowe? 

Bez wątpienia, prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z mnóstwem powinności, które są obwarowane przepisami prawnymi. Jeśli, na dodatek, przepisy te cały czas ulegają zmianie, trudno jest obyć się w firmie bez profesjonalnej księgowości. Wypada przypomnieć, że pomyłki w dokumentacji firmowej mogą nas sporo kosztować:

 

Aby prowadzić swój biznes z większą pewnością należy zatrudnić księgowego, który przejmie wszystkie zadania administracyjne i kwestie rachunkowo-prawne. Niestety, często jest tak, że nie każdy właściciel firmy, zwłaszcza ten początkujący, może sobie pozwolić na stworzenie w firmie działu księgowości.

 

Biuro rachunkowe daje możliwość współpracy każdemu przedsiębiorcy. Przekazanie księgowości profesjonalistom z kancelarii rachunkowej ma wiele zalet. Właściciel firmy, jako kontrahent biura rachunkowego oprócz standardowych usług księgowych i kadrowych otrzymuje również zestaw kluczowych wskaźników wydajności. 

Biuro rachunkowe – co to jest?

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który posiada uprawnienia do świadczenia usług księgowych. Zakres świadczeń biura to między innymi : 

 

 • obsługa finansowo-księgowa, 

 • rozliczenia podatku VAT,

 • wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne,

 • działanie w imieniu usługobiorcy w urzędach, instytucjach,

 • przygotowywanie wniosków kredytowych,

 • doradztwo: podatkowe, w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, itp.,

 • obsługa kadrowo-płacowa.

 

Biura rachunkowe kierują swoją ofertę do: podmiotów gospodarczych, przedsiębiorstw, instytucji, fundacji, itp., jak również do zwykłych podatników - osób fizycznych. 

Nowoczesna kancelaria finansowa

Niejednokrotnie biuro rachunkowe jest prowadzone tylko przez księgową, która oferuje ograniczony zakres usług, np. prowadzi wyłącznie księgi rachunkowe oraz sporządza deklaracje: VAT, PIT, CIT. 

W obecnych czasach, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców tworzone są profesjonalne kancelarie finansowe, w których oprócz księgowych zatrudniani są również eksperci z wielu branż: prawnicy, doradcy podatkowi, itp. 

Bez wątpienia, współpraca z rzetelną kancelarią rachunkową pozwoli przedsiębiorcy na rozwój biznesu, bez obowiązku zajmowania się tematami rozliczeniowymi i prawnymi.

Biuro rachunkowe - dlaczego warto?

Korzystanie z usług biura rachunkowego to dla przedsiębiorcy bardzo korzystne rozwiązanie. Główne wyróżniki tej współpracy to:

 • szybki i łatwy kontakt,

 • szeroki zakres usług,

 • profesjonalne doradztwo,

 • gwarantowana jakość świadczeń,

 • oszczędność czasu,

 • wygoda.

Biuro rachunkowe - jak wybrać?

Selekcja biura rachunkowego, które sprosta wszystkim naszym wymaganiom, nie jest prostą czynnością. Oczywiście, wybór jest uzależniony potrzebami firmy. Przed podjęciem współpracy, należy zwrócić uwagę na opinię biura.

 

Kolejnym krokiem jest przejrzenie propozycji biura rachunkowego: jakie ma doświadczenie, co oferuje, z kim współpracuje, kogo zatrudnia. W przypadku tak ważkiego obszaru działalności, jakim jest księgowość, nie należy spieszyć się z decyzją o podpisaniem umowy z biurem rachunkowym. 

 

W tym momencie, wspomnę tylko, że ja osobiście wyszukując kancelarii finansowej w Internecie, po wpisaniu frazy - biuro rachunkowe Bydgoszcz, otrzymałem wiele różnych propozycji. Nadmienię, że wybrałem taką kancelarię, która ujęła mnie swoim motto: “Doświadczenie, którego potrzebujesz -KSIĘGOWOŚĆ, PODATKI, DORADZTWO”. Nie zawiodłem się, moje wygórowane wymagania biznesowe zostały precyzyjnie spełnione. 

Biuro rachunkowe - cennik

Cennik biura rachunkowego jest w głównej mierze zależny od zakresu i poziomu jakości świadczonych usług. Oczywiście, cena za usługi księgowe może wydać się dość wysoka. Warto jednak pamiętać co otrzymujemy w zamian. Z całą pewnością, opłaci się, wybrać kompleksowe pakiety usług dla biznesu, które pozwalają uzyskać korzystne zniżki.

 

Piotr Karolak
Autor

Piotr Karolak

Publikacje tego autora